Четворната мечта на Ливърпул свършва в четвъртфиналния трилър за ФА Къп срещу Манчестър Юнайтед
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-17 | 21:50:26

Шансовете на Ливърпул за историческа четворка в последния сезон на Юрген Клоп в клуба изчезнаха, след като загубиха с 4-3 продължения срещу горчивия съперник Манчестър Юнайтед във френетичен четвъртфинал за ФА Къп.

Голове на Скот Мактоминей, Антони, Маркъс Рашфорд и Амад Диало донесоха победата на Юнайтед в класическия мач за Купата на Англия на Олд Трафорд в Манчестър.

Ливърпул, действащият шампион на Carabao Cup, след като победи Челси миналия месец, изглеждаше на два пъти, сякаш върви към победа, но Юнайтед се събра, за да намери изравнителен гол в последните минути на редовното време, преди да отбележи два гола в продълженията, за да анулира гол на Харви Елиът.

„Първите 35 минути мисля, че бяха най-добрите минути от нашия сезон“, каза мениджърът на Юнайтед Ерик тен Хаг пред предаването на ITV след мача. „Ние наистина бяхме там, действайки като екип. Но след това има празнини между линиите и не можете да позволите това срещу Ливърпул. Тогава те надиграват.

„Трябваше да се променим. Влязохме в риск, влязохме в един срещу един, а играчите бяха страхотни - манталитетът, отношението беше толкова страхотно.”

Клоп се съжали за пропуснатите шансове на своя отбор след мача, тъй като видя мача да се изплъзва между пръстите му.

„При резултат 2-1 имахме толкова много шансове да убием мача. Последният пас не е правилен, или е прибързан в някои моменти. Останалото вече е история, ако искате“, каза Клоп след мача.

„Бяхме почти там в нормалното време и почти там в продълженията и след това загубихме мача, това е добре. Не мога да искам много повече. Имахме много по-напрегнат сезон досега, всеки знае това, просто трябва да преброите мачовете.
Днес беше тежък, много труден.”

Мачът започна задъхано, като Юнайтед на два пъти принуди вратаря на Ливърпул Каоимхин Келехер – заместник на контузения Алисон – да влезе в действие в ранните етапи.
Доминик Собослай беше отказан от вратаря на Юнайтед Андре Онана в първите 10 минути , но домакините бяха тези, които имаха надмощие в бързото начало.

Юнайтед бяха възнаградени за ранния натиск и успяха да преодолеят безизходицата чрез Мактоминей 10 минути след това, който вкара гол, след като ударът на Алехандро Гарначо бе спасен от Келехър.

Отборът на Клоп обаче навлезе в играта и започна да създава проблеми на Юнайтед напред, докато търсеше изравнителен гол.

Уатару Ендо смяташе, че е изравнил нещата в 38-ата минута, но голът му беше отменен, след като Мохамед Салах бе отсъден за незначителна засада при натрупването.

Ливърпул в крайна сметка стигна до пробива няколко минути по-късно, макар и с частица късмет. Аржентинският халф Алексис Мак Алистър беше поставен от Дарвин Нунес и стреля към вратата, като ударът му отрази тежко отклонение от Коби Майноо, което Онана не успя да удържи.

Само три минути по-късно Нунес бе отстранен от удар на Онана при удара на полувремето, но топката падна в краката на Салах, който вкара гол, за да завърши бърз обрат в удара на полувремето.

Ливърпул пренесе положителния си импулс през второто полувреме и продължи да контролира играта с главоломна скорост.

Онана спаси усилията на Нунес на два пъти, докато Мак Алистър видя свободен удар над гредата, докато отборът на Клоп задържа крака си на педала за газта. Крилото на Юнайтед Антъни, който влезе като резерва, вложи големи усилия в това, което в този момент беше рядко начинание на Юнайтед напред.

Гостите продължиха да трупат натиск и в 80-ата минута имаха шанс да поставят мача извън съмнение, но пропиляха контраатака пет на двама.

Въпреки че контролираше по-голямата част от мача, Ливърпул беше принуден да плати за пропускането на множество положения в 87-та минута, когато Юнайтед скочи напред в атака, като топката си проправи път към Антони. Бразилецът се завъртя и стреля покрай Келехър с десния си крак, за да вкара едва втория си гол за сезона и да изравни мача при 2-2.

Ливърпул почти отговори незабавно с Харви Елиът, който удари гредата в другия край, докато Маркъс Рашфорд пропусна страхотен шанс да открадне победата за Юнайтед в последната минута на редовното време.

Двете страни се отправиха към много по-равностойно продължение, където още една доза късмет даде преднина на Ливърпул, тъй като ударът от далечна дистанция на Елиът беше отразен от обувката на Кристиан Ериксен и полетя в долния ъгъл, за да изпрати гостуващите фенове във възторг .

В толкова напрегнат мач като този обаче никакво преднина никога не е било наистина безопасно, както Юнайтед доказа през второто полувреме на продълженията. Рашфорд компенсира липсата на седящ, като успя да изравни резултата до 3-3, преди резервата Амад Диало да започне контраатака в последните секунди на мача, като в крайна сметка помита Келехър, за да донесе победата на Червените дяволи в мача време равенство за ФА Къп.

Диало получи втори жълт картон и беше изгонен, след като свали фланелката си в знак на празнуване, но почти сигурно ще му бъде простено след геройството му в края на мача.

Юнайтед ще се изправи срещу отбора на английското първенство Ковънтри Сити на полуфинала, като в другото равенство ще видите сблъсък от Висшата лига между Манчестър Сити и Челси, които победиха съответно Нюкасъл Юнайтед и Лестър Сити през уикенда.

Източник: cnn.com